זיהום מי תהום – מה זה אומר וכיצד מתמודדים עם זה

אחד הנושאים המשמעותיים בהקשר של זיהום סביבה בכלל וזיהום קרקע בפרט, זה כל ההיבט שקשור לתחום של מי תהום. אנחנו נחשפים לנושא זה ממקורות שונים, בין אם מדובר בזיהום שנוצר על ידי רשויות וגורמים ממשלתיים או מקומיים ובין אם מדובר על זיהום שנוצר דרך עסקים, חברות וארגונים פרטיים.

זיהום מי תהום זו תופעה מאוד נפוצה ואף על פי כן, היא לא תמיד זוכה להכרה. זאת בזמן שנושאים אחרים בתחום של שמירה על הסביבה והתמודדות עם תופעות כמו זיהום אוויר למשל, זוכות להרבה יותר הכרה, הרבה יותר חשיפה והציבור מודע להם יותר. בין היתר, זה נובע בגלל העובדה שבעוד זיהום אוויר הוא דבר שאנחנו מרגישים, דבר שאנחנו חווים כמעט על בסיס יומיומי, הרי שזיהום במי התהום שלנו, הוא דבר שעל פניו פחות מורגש, ולעיתים ההשפעה שלו איננה ספציפית, איננה נקודתית, ולא בהכרח מתרחשת בהווה אלא בשלבים יותר מתקדמים.

מי תהום אלה מים שמחלחלים אל תוך האדמה, עד לשכבות אותן הם לא יכולים לחדור. הכוונה למי גשמים שיורדים במהלך החורף. יש להם משמעות רבה שכן הם מאפשרים לנו לגדל גידולים שונים ובכלל מאפשרים קיום של מרכיבים חשובים למערכת האקולוגית ולחיים שלנו, מתחת לפני האדמה.

זיהום מי תהום יכול כמובן לפגוע בכל זה. הזיהום, כאמור, נוצר על ידי בני אדם, למשל, בעת הזרמת חומרים רעילים אל קרקעות מסוימות, אל נחלים ונהרות, שפכים עירוניים, זיהום חקלאי, חומרי הדברה, וכן כתוצאה משאיבת יתר של מי תהום, דבר שיכול להביא להמלחה של המים. כמו כן, פשר למצוא זיהום עקב פעילות של תחנות דלק או מתקנים אחרים שנעשה בהם שימוש בחומרים רעילים, חומרים מזהמים כאלה ואחרים.

התמודדות עם זיהום של מי תהום

חשוב להתמודד עם זיהום במי התהום מכמה סיבות: ראשית, בשביל לאפשר לקרקע להתנהל בצורה רגילה, כפי שאנחנו מצפים שהיא תתנהל, שנית, בשביל לאפשר למי התהום לחלחל בצורה רגילה וכמובן בשביל שאיכות המים תישמר, שלישית, על מנת שיהיה ניתן להשתמש בקרקע, בין אם זה לבנייה ובין אם זה לחקלאות.

חשוב לציין, בטרם אנחנו פונים לבנות על קרקע מסוימת ובוודאי בטרם אנחנו מבקשים לבצע פרויקט תעשייתי גדול, הרי שאחד הדברים שיש לבדוק זה האם קיים זיהום בקרקע בכלל וזיהום במי התהום בפרט. כמו כן, תוך כדי התהליך, יש לבדוק כל הזמן שאכן אנחנו מקפידים שלא יתבצע זיהום. זאת על מנת למנוע מצב של פגיעה מצידנו.

לפני סיום נדגיש, יש פה גם עניין של חוקים ותקנים. כלומר, אם אנחנו עסק שמזהם את הקרקע ואת מי התהום, הרי שאנחנו למעשה עוברים על החוק ונאלץ להתמודד עם ההשלכות של זה, בין אם זה בקנסות ובין אם זה בעונשים אחרים.

לא ניתן להוסיף תגובות

SPONSORS

שווה שמיעה

טריילרים