מהם משחקים חינוכיים ומדוע הם כל כך פופולריים

בשנים האחרונות יש מודעות גבוהה לנושאים שונים שלקשורים ללמידה, גם נושאים שממילא לומדים אותם בגנים או בבתי הספר וגם נושאים אחרים כמו כישורי חיים, נושאים ברומו של עולם ועוד. היום יש מודעות לכך שעל מנת ללמד ילדים בכל גיל נושאים כאלה ואחרים כבר לא צריך לעמוד מולם עם לוח, מחברת וחוברת עבודה אלא יש עוד דרכים ללמד ולכך לגרום לילדים גם לשתף פעולה וגם להבין לעומק נושאים מורכבים. בדיוק על העיקרון הזה מבוססים אינספור סוגים של משחקים חינוכיים. הכוונה היא למשחק כפי שהמשחק מצטייר בעיני רוחו של הילד ובעצם תוך כדי המשחק גם מתבצעת למידה. לא תמיד הילדים שמים לב שהמשחק הוא למידה (וגם להיפך – הלמידה היא משחק) אך בסופו של דבר נשאר חקוק בקרבם התוכן שלמדו והפנימו תוך כדי הנאה וכיף.

מהו משחק חינוכי?

חשוב להבין – משחקים חינוכיים הם קודם כל משחקים רגילים. יש בהם מספר שחקנים או משתתפים, יש להם התוויה לגילאים שהכי מתאים לשחק בהם, יש בהם מטרה, יכול להיות שתהיה בהם תחרות בין המשתתפים וכמובן אביזרים – כרטיסים עם שאלות או משימות, לוח להתקדמות, קוביה או רולטה ועוד. גם במשחק החינוכי יהיו הוראות ברורות איך משחקים אך התוכן או הנושא של המשחק יהיה קשור בנושא שאותו רוצים ללמד את הילדים. שאילת שאלות ומתן תשובות, ייתכן והתמה של המשחק תהיה כזאת שהילד צריך להכיר או להפנים וכך תוך כדי המשחק, בדיוק בדומה לפעילות עם כל משחק אחר – הילד לומד תוך כדי משחק או בעצם משחק תוך כדי למידה. כאשר מביאים משחק – מיד מתמוססות חומות הגנה שיש לילדים רבים כנגד למידה כשהיא מתבצעת בדרכים המסורתיות. המשחק יגביר את התשוקה שלהם, את יצר הסקרנות והם ישתפו פעולה בשמחה ובהנאה.

למי מתאים המשחק החינוכי?

חשוב מאד להבין שהתחום של פיתוח ויישום של משחקים חינוכיים כבר לוקח חלק גדול במחקר הקשור ללמידה חווייתית ולכן הוא מתאים לכל שכבות הגיל. מכיוון שהרבה מאד מומחים מעולמות החינוך וההוראה רואים בדרך זו את עתיד הלמידה – הרי שהרבה משאבים ומחקרים מופנים למחקר מעמיק של התחום וייתכן מאד שאט אט ייכנסו יותר ויותר משחקים כאלה לכיתות הלימוד ולבתי הספר. גם בחטיבות הביניים ובתי הספר התיכוניים אפשר יהיה ליישם מתודות משחקיות לצרכי למידה וייתכן מאד שדרכים אלה ישפרו את שיעורי הניגשים לבגרות ואת רמת ההבנה של חומר לימודי מאתגר יותר. השאיפה היא שבזכות המשחקים החינוכיים אפשר יהיה עם הזמן להעלות את רמת הלימוד וכך לפתוח את מסלולי הלימוד לתכנים ונושאים חדשים שכיום עדיין לא נכנסו לתוכניות הלימודים המקובלות והמוכרות.

לא ניתן להוסיף תגובות

SPONSORS

שווה שמיעה

טריילרים