רפואת ילדים שאלות תשובות

רפואת ילדים היא נרחבת וכוללת סוגי התמחויות שונות, לרבות ההתמחויות הקשורות למבנים של עמוד השדרה, החוליות בצוואר ועוד. אם יש לכם שאלות לגבי טורטיקוליס או לגבי נושאים אחרים הקשורים ברפואת ילדים, הגעתם למקום הנכון. בואו נדבר על זה יותר לעומק. 

מה זה טורטיקוליס ילדים, והאם הורים צריכים להיות מודאגים מהתופעה? טורטיקוליס אצל ילדים זוהי תופעה של תנוחה לא ישרה של הראש. טורטיקוליס הוא מונח המשמש לתיאור הפיתול והנוקשות של הצוואר והעמוד השדרה. תסמינים אלה עשויים להיות קשורים להטיה בראש, כאבים או התכווצויות כואבות. זה נקרא גם תסמונת צוואר מעוות. טורטיקוליס משפיע בדרך כלל על אנשים מעל גיל 50, לרוב אלו הסובלים מדלקת פרקים (אוסטיאוארתריטיס) בצווארם. יחד עם זאת, לעיתים התופעה הזו עשויה להתפתח גם אצל ילדים ותינוקות. בואו נבין במה מדובר. 

טורטיקוליס ילדים – מה אני צריך לדעת על כך? 

טורטיקוליס ילדים הוא סוג של דיסטוניה שגורמת לצוואר או לעמוד השדרה להתפתל או להתכופף בצורה לא תקינה. לרוב, הוא נמצא אצל ילדים, אך הוא עשוי להתרחש גם אצל מבוגרים. המצב יכול להיגרם כתוצאה מהטיה בראש, התכווצויות שרירים, או אפילו התכווצויות כואבות של התכווצויות שרירי הצוואר. ישנן אפשרויות טיפול רבות המסייעות בהקלה על כאבים, לרבות שיטות טיפול כמו אורתופדיה ופיזיותרפיה. 

ישנם שני סוגים עיקריים של טורטיקוליס ילדים ומבוגרים, כאשר כל סוג של התופעה יצריך טיפול שונה. אגב, התופעה קיימת גם אצל נשים הריוניות ונשים שעומדות ללדת. למשל, מקרים של טורטיקוליס צירית וצוואר הרחם. טורטיקוליס צירית עשויה להיות קשורה לפגיעה בעצבים או בחוליות סמוכות, וסביר להניח שתגרום לחוסר תחושה וחולשה בזרועות ובידיים (paresthesia). 

התכווצויות שונות של שרירים בגוף האדם 

אם מדברים על טורטיקוליס צוואר הרחם, הרי שמדובר בדרך כלל להידוק השרירים בשרירי הצוואר. טורטיקוליס ילדים עשוי לכלול גם תופעות של שרירים בצוואר שמתכווצים, כאילו כדי "להחזיק" את הראש במקום. 

במקרים אלו, תיתכן הטיה פיזית של הראש של הילד. בסופו של דבר, השרירים בצוואר מחוברים לבסיס הגולגולת, לעמוד השדרה ולחזה. למעשה, שרירי הצוואר אחראים לתמיכה בראש, שהם כ -10% ממשקלו הכולל של האדם. 

מה חשוב לדעת על תפקוד שרירים בריא? 

מחוברים לבסיס הגולגולת, לעמוד השדרה ולחזה. שרירי הצוואר עובדים יחד עם שרירים רבים אחרים, על מנת להזיז ולמקם את הראש. אם הילד מפגין קושי רב בתנועות הצוואר, ייתכן שכדאי לבדוק את הנושא יותר לעומק מול רופא הילדים. 

כדאי לדעת, קבוצות השרירים העיקריות בצוואר הן שרירי sternocleidomastoid, שעוברים מצד אחד של הגרון שלך לשני; ושלוש קבוצות של שרירים משויכים לרוץ אופקית לאורך כל צד הצוואר. מאחר שהצוואר הוא אזור מסובך ומורכב של הגוף, יהיה חשוב לקבל ייעוץ רפואי ולא להסתפק במידע מהאינטרנט. הצוואר מלא בשרירים החשובים לתנועה, נשימה ובליעה. ושרירים אלה עלולים להימתח או להיפצע אם לא מטפלים בהם כראוי.

לא ניתן להוסיף תגובות

SPONSORS

שווה שמיעה

טריילרים