3 דרכי טיפול בבעיות קשב וריכוז

הפרעת קשב וריכוז (ADHD) הינה הפרעה נוירו-התפתחותית, שמשפיעה על ילדים רבים בעולם. אחוזי המאובחנים בה רק עולים משנה לשנה, ולעתים קרובות התסמינים נשארים גם בבגרות, ולא רק בשלבי ההתפתחות. אז מה עושים? במאמר הבא נציג 3 דרכי טיפול אפשריות, שניתן למצוא כיום בשוק. בתחילה, נציג את הבעיה עצמה ואת הרקע, ולאחר מכן נכיר את שלושת הדרכים של טיפול בקשב וריכוז.

אז מה זה בעיות קשב וריכוז?

מדובר בהפרעה נוירו-התפתחותית, והיא מתבטאת בהתפתחות לא נכונה של המוח בשלב מסוים. ישנם ילדים ש"מדביקים" את הפער הזה בהתפתחות המוחית, ולא סובלים מהתסמינים בבגרות, אך ישנם אנשים רבים שהבעיה תלווה אותם לאורך כל חייהם. הבעיה מתבטאת בעיקר בשני מישורים של תסמינים- בעיית הקשב, בה נראה תסמינים כמו קושי להתרכז בהוראות, שכחנות, וטעויות הנובעות מחוסר תשומת לב, ובעיית ההתנהגות, בה נראה תסמינים כמו היפראקטיביות, אימפולסיביות, התפרצויות ועוד.

איך מטפלים בבעיות קשב וריכוז?

טיפול בקשב וריכוז, בהיותה בעיה מוחית, הינו מורכב. ישנן 3 שיטות טיפול מרכזיות.

  • טיפול תרופתי – הטיפול הנפוץ ביותר, וזה שוודאי שמעתם עליו, הוא הטיפול התרופתי. מדובר בתרופות כמו ריטלין, קונצרטה ודומיהם, המכילות חומרים שמגבירים את ההימצאות של דופמין בחלק הקדמי והמורכב ביותר של המוח. בכך, הן מסייעות לפעילות התקינה של אזור זה, ומאפשרות ליכולת הריכוז לעלות. עם זאת, התרופות מלוות בתופעות לוואי רבות ושכיחות, כך שרוב מי שנוטל את הטיפול התרופתי סובל מאחת או יותר מהן. ביניהן ניתן למצוא חוסר תיאבון, כאב ראש, בחילה, וקשיים בשינה.
  • טיפולים אלטרנטיביים – בעקבות רצון להימנע מתופעות הלוואי הללו, אך עדיין לספק מענה לצורך טיפול בקשב וריכוז, פותחו מספר טיפולי רפואה משלימה, המיועדים להקלה על הסימפטומים של ה-ADHD. המגוון הקיים בעולם האלטרנטיבי הינו גדול, ונע החל מטיפול באמצעות מגע הכולל רפלקסולוגיה ועיסוי שמטרתם לעזור בעיקר בנושא ההיפראקטיביות, דרך טיפול נטורופתי באמצעות תמציות וצמחי מרפא, ועד טיפול אוסטאופתי, היוצר רגיעה באמצעות טיפול עדין בעצמות הגולגולת. 
  • טיפול נוירופידבק – מדובר בשיטה חדישה, שפותחה בארה"ב, ונשענת על מנגנון שכבר קיים לנו במוח- מנגנון הלמידה באמצעות התניה. מנגנון זה התגלה על ידי המדען פבלוב, בניסוי המפורסם בו הצליח לגרום לכלב לרייר בתגובה לצליל פעמון, לאחר שיצר הקשר אצל הכלב בין צליל הפעמון לבין מתן אוכל. המוח שלנו יודע להגיב לפידבקים חיוביים, והשיטה מתבססת על כך ומציעה טיפול שבמהלכו ניתנות לילד מספר משימות הדורשות קשב, כאשר הוא מחובר לחיישנים, ובמידה וביצע אותן בהצלחה, שולחות אות חיובי ומחזק למוח, מה שעתיד לחזק את ההתנהגות הזו גם בהמשך.

לסיכום, למדנו מהי הפרעת קשב וריכוז ומה התסמינים שלה. לאחר מכן, הכרנו את שלושת שיטות הטיפול- תרופות, טיפולים אלטרנטיביים, ונוירופידבק, והצגנו את החסרונות והיתרונות שלהם.

לא ניתן להוסיף תגובות

SPONSORS

שווה שמיעה

טריילרים