משכנתא אופטימלית – מה ההגדרה של משכנתא כזו?

משכנתא אופטימלית

אין ספק בכלל שההחלטה הכי משמעותית שאנחנו ניקח בחיינו הבוגרים, בצד הכלכלי לפחות, קשורה לשאלה איזו משכנתא אנחנו נבחר, איזו משכנתא נבקש מהבנק שלנו.

זו החלטה משמעותית מעצם זה, שמה שעומד מאחורי המשכנתא היא החלטה מאוד משמעותית לחיינו במובנים רבים, לטווח ארוך, הכוונה לרכישת בית משלנו, אך זו החלטה משמעותית גם בגלל העובדה שהמשכנתא כשלעצמה משפיעה על החיים שלנו בצורות שונות. היא יכולה להשפיע עלינו למשך עשרות שנים, היא תשפיע עלינו מבחינה כלכלית, תשפיע על התקציב החודשי שלנו ועוד.

לכן השאיפה שלנו היא להגיע לתמהיל משכנתא אופטימלית, כלומר להגיע לתמהיל הכי טוב שאנחנו יכולים למצוא בשוק. לפני שנסביר איך מגיעים לתמהיל כזה בפועל ומה הוא כולל, חשוב לזכור כמה נקודות.

ראשית, עלינו לעשות תיאום ציפיות עם עצמנו ועם המציאות. כלומר, עלינו לדעת מה יכול להיות אופטימאלי מבחינתנו ולהבין שאנחנו לא בהכרח נגיע לנקודה בה נוכל לקבל את כל מה שאנחנו רוצים. עלינו להבין, שחלק משמעותי מהדרישות שלנו עלול שלא להתקבל.

שנית, אנחנו צריכים לקחת בחשבון שהגדרה של אופטימליות משתנה, לא רק על פי המתבונן אלא גם על פי זמן. מה שהיום נחשב אופטימאלי, ייתכן מאוד שעוד כמה זמן כבר לא יהיה כזה, כנ"ל הפוך.

שלישית, עלינו להיות מוכנים וערוכים באופן מלא, לדעת מה הם התנאים שעומדים לרשותנו, מה הבנקים יכולים ורוצים לתת לנו, אנחנו צריכים שיהיה בידינו את כל המידע הרלוונטי בנושא. כאן חשוב לזכור, אנחנו לא נוכל לקבל בהכרח את התנאים שקיבלו אחרים, מאחר ומה שעומד לרשותנו, ייתכן והוא שונה לגמרי.

איך יוצרים תמהיל אופטימאלי

ההגדרה של משכנתא אופטימלית בעיקרון היא, משכנתא שנוכל לעמוד בה מדי חודש מבלי שהיא תפגע באיכות ובשגרת החיים שלנו, וכן, שהריבית עליה לא תהיה גבוהה מדי. כלומר, שלא יהיה פער משמעותי בין הריבית לקרן. בצורה כזו, אנחנו לא נרגיש בהכרח את ההשפעה של המשכנתא על חשבון הבנק שלנו. מן הסתם, המטרה היא שאנחנו לא נצטרך לפגוע בחסכונות או בתוכניות שונות שעומדות לרשותנו.

על מנת לייצר תמהיל אופטימאלי, ההמלצה היא לא רק להחזיק בידינו את כל המידע הרלוונטי בנושא, אלא אנחנו צריכים גם לעשות צעד נוסף והוא להיעזר ביועץ משכנתאות או גורמי מקצוע אחרים שיכולים לעזור לנו.

אותם יועצים ואנשי מקצוע, ידעו לספק לנו תמונה מלאה של המצב, להבין מה עומד לרשותנו, מה יש לבנקים להציע לנו, כיצד אפשר לחבר בין השניים בצורה נכונה. הם גם יספקו לנו מידע איך לגשת לבנק, איך להתמקח, על מה לוותר ועל מה לא.

לפני סיום חשוב לזכור, אם אנחנו רוצים לייצר תמהיל נכון, עלינו לחשוב על הטווח הארוך ולא רק על הטווח הקצר.

לא ניתן להוסיף תגובות

SPONSORS

שווה שמיעה

טריילרים