עורך דין פלילי

עורך דין פלילי

הרבה פעמים אנחנו נוטים לחשוב שעורך דין טוב הוא כזה שמוביל את הלקוח שלו לניצחון. בעיקרון זה נכון, ניצחון זו המטרה של כל עורך דין, ככה הוא נמדד, וזו השאיפה שלו בסופו של דבר. העניין הוא, שלא כל עודך דין יכול להוביל את הלקוח שלו לניצחון, או במילים אחרות, לא כל לקוח יכול לנצח.

מי שיודע את זה יותר טוב מכולם, הוא עורך דין פלילי. כאשר הוא נשכר לייצג לקוח במשפט פלילי, משפט בו המדינה היא התובעת, הרי שהוא צריך לקחת בחשבון מספר דברים. ראשית, הפרשנות שלו או של עורך דינו לאמת, איננה בהכרח הפרשנות של השופט על פי החוק, שנית, מולו ומול עורך דינו, עומדת המדינה, הרבה פעמים, יש לה יותר משאבים מאשר ללקוח ועל כן, יש לה יכולות להוכיח שהלקוח אכן ביצע את העבירה שבגינה הוא נשפט.

מה עושים במצב כזה? הציפייה מאותו עו"ד פלילי שנשכר להגן עליו, היא לא לברוח מהמציאות ולא לנסות להציג תמונה ורודה כשאין סיבה לכך. מה שעליו לעשות זה להציג בפני הלקוח שלו את המצב כפי שהוא, להציג את האמת כפי שהיא מוצגת בבית המשפט, כפי שהוא רואה אותה לנוכח הסיטואציה, ואז להסביר לו מה הדבר הנכון לעשות.

מה האופציות שעומדות בפניהם במצב כזה

אופציה אחת, היא לקבל כל סוג של עסקה שהמדינה מציעה או לחילופין, להציע עסקה מטעמם. זאת אומרת, לבוא מראש בידיעה שאין סיכוי לנצח במשפט ולכן רצוי להיות הראשונים שמציגים עסקת טיעון. המדינה תסכים לכך במקרים רבים, מתוך שתי נקודות מוצא, הראשונה, הרצון לחסוך בעלויות המשפט, השנייה, אם היא תסרב, השופט יראה את זה באור שלילי.

אופציה שנייה, היא לשתף פעולה ולנסות בכך להמתיק את העונש. זאת אומרת, לא לייצר תהליך משפט ארוך ולהתנגד בכל הכוח. הרבה פעמים כשנאשם משתף פעולה, אז מוכנים להקל בעונשו.

חשוב לומר, לשם כך על עורך דין פלילי להיות כנה עם עצמו ועם הלקוח שלו ולהציג בפניו את המציאות, גם אם זה אומר שהוא לא ינצח במשפט.

לא ניתן להוסיף תגובות

SPONSORS

שווה שמיעה

טריילרים