חקירה במשטרה – מה אנחנו צריכים לדעת על זה

חקירה במשטרה

אין ספק שאחד הרגעים הקשים ביותר שעומדים בפני אנשים, זה הרגע בו הם מוזמנים לחקירה במשטרה. הם יכולים למצוא את עצמם בחקירה בגין חשד לביצוע עבירה, הם יכולים להיות מוזמנים למשטרה בשביל לספק עדות על ביצוע חקירה, וכן להציג את הצד שלהם למה שאירע. 

מן הסתם, לא כל מצב בו אדם מוזמן לחקירה מוביל לידי כך שהוא חשוד בביצוע עבירה, לא בכל מצב בו אדם יושב בחדר חקירות מלמד שהוא אשם, אך באופן טבעי, אם הוא מוצא את עצמו בסיטואציה כזו, בוודאי אם בעבר הוא לא נכח בה, הרי שהיא יכולה להיות מאוד מלחיצה עבורו, יכולה להיות מאוד קשה ולא סימפטית. לכן עליו להתייעץ עם עורך דין שיוכל לייעץ לו כיצד לנהוג, מה לעשות, על מה לענות, על מה לא לענות. 

אך מעבר לכל זה, עורך דין אמור לספק ללקוח שלו מידע על הזכויות שלו בזמן החקירה וכמובן שעליו לדאוג שכל הזכויות אכן מיושמות. במידה והשוטרים אינם מקפידים להעניק לנחקר את זכויותיו, יכול העורך דין לפנות אל בית המשפט בדרישה שהם יעניקו לו את הזכויות המיועדות לו כנחקר, זה יכול אפילו להגיע למצב בו החקירה תיפסל, בגין פגיעה בזכויות הנחקר.

מה הן זכויות של הנחקר

בראש ובראשונה, על המשטרה ליידע את הנחקר שזכותו לשמור על זכות השתיקה. זה אומר, שזכותו המלאה לא לדבר בעת החקירה ולא לענות על אף שאלה, אם הוא חושב שהעדות שלו עלולה להפליל אותו. 

זכות בסיסית נוספת היא, לקבל ייעוץ מעורך דין והוא אף אמור להיות נוכח בחקירה. אם מדובר בקטין, הרי שעל המשטרה לדאוג שיש איתו אדם בגיר בעת החקירה שייצג וייגן עליו. 

עוד זכות של נחקר, היא לדעת באיזה סטטוס הוא נמצא. האם נחקר באופן רגיל או האם הוא נחקר תחת אזהרה, מה שאומר שייתכן ורואים בו חשוד מן המניין שביצע עבירה והוא איננו רק מספק עדות כזו או אחרת. 

נקודה נוספת שצריך לציין, על הנחקר לוודא שהחקירה מתועדת ועליו לוודא שלא הכניסו מילים או פרשנות למילים שהוא אמר.

לא ניתן להוסיף תגובות

SPONSORS

שווה שמיעה

טריילרים