עונש על נהיגה בשכרות – מה העונש ומדוע הוא חמור כל כך

עונש נהיגה בשכרות

אחד העונשים הכבדים ביותר בתחום של דיני תעבורה, ניתן על נהיגה בשכרות. במקרה זה, המדינה איננה מוכנה להקל, בוודאי אם מדובר בעבירה חוזרת ואחת כמה וכמה אם מדובר בעבירה שהובילה לפגיעה בנפש או ברכוש. 

נהיגה בשכרות היא אחת העבירות הנפוצות ביותר בתחום התעבורה, ויש הסבורים שחמישה אחוז מסך התאונות כיום, מתרחשות כתוצאה מנהיגה תחת שכרות. המדינה מנסה להילחם בכך, בין אם זה באמצעות הוראה ופרסום, בין אם זה באמצעות אכיפה וכאמור באמצעות ענישה. 

לפני שנסביר מהי הענישה כנגד נהגים שנוהגים בשכרות, חשוב להבהיר, על פניו אמור להיות קשר בין כמות האלכוהול שהנהג נושא בדמו לבין הענישה. אך מאחר והענישה היא מאוד כבדה, מאוד משמעותית, אז אין באמת קשר. נהגים יכולים למצוא את עצמם מתמודדים עם ענישה מאוד דרקונית גם במקרים בהם הם שתו קצת מעל המותר. לגבי השאלה מה מותר, הרי שהתשובה היא כמות של 0.05% אלכוהול שיהיה נוכח בדם. בעזרת בדיקה פשוטה בשטח, יכול השוטר לדעת כמה אלכוהול יש לנו באמת. זה תלוי בהרבה גורמים, כולל משקל גוף, מין, קצב חילוף חומרים ועוד. 

מהי הענישה כנגד נהגים שנוהגים תחת שכרות

העונש הצפוי לנהיגה תחת שכרות, הוא שנתיים פסילה מינימום, פלוס אחסון הרכב למשך חודש. אחרי השנתיים האלה, יהיה עלינו לעבור מבחני רענון אם אנחנו רוצים לקבל את הרישיון שלנו מחדש. 

צריך לומר, אומנם מדובר בשנתיים פסילה, אך יש מקרים בהם שופטים מקלים בעונש, אם מדובר נניח בעבירה ראשונה, אם מדובר בנהגים ותיקים, אם מדובר בנהגים שהגיליון שלהם ריק, וכן אם מדובר בכמות נמוכה של אלכוהול בדם. 

הסיבות שהשופטים נוטים להקל היא, גם מתוך הבנה שלעיתים אנשים שותים מעט יותר ממה שמותר וחושבים שהאלכוהול לא משפיע או התפנה מהגוף שלהם ועל כן אין להם בעיה לנהוג, לעיתים גם הנהיגה שלהם סבירה בסך הכל אף על פי שיש להם אלכוהול בדם. כמו כן, הבנה שעונש חמור יכול לפגוע בהם מבחינה כלכלית.

לא ניתן להוסיף תגובות

SPONSORS

שווה שמיעה

טריילרים