רכיבה טיפולית – לדהור אל תוך הנפש

הדרך להתקרב לנפש האדם היא אמנם מורכבת, אך באמצעות הטיפול המתאים והמדויק ביותר לכל אדם, באפשרותה להיות סלולה למרחקים ארוכים, ובכוחה להפוך את הדרך למהנה ומיוחדת. כיום, המבקש לעשות דרך עם עצמו, רשאי ויכול לבחור מבין שיטות טיפול מדהימות, שקשה אפילו לחשוב שטיפול היא תכליתן. אחת השיטות המדהימות הללו היא טיפול באמצעות רכיבה על סוסים. הסוס היא חיה אצילה, מאפשרת וחברותית, ודרך תקשורת נכונה עמה יכול המטופל להקיש על עצמו, לעבור תהליך ולגעת בנפש.

מערכת יחסים שביכולתה להזיז הרים

שיטת הטיפול המדהימה הזו נקראת רכיבה טיפולית, והיא מזוהה בעיקר כשיטת טיפול עבור ילדים, ובכוחה להעניק למטופל כלים חינוכיים, פסיכולוגיים ושיקומיים. הקשר של המטופל עם הסוס מתפתח לכדי מערכת יחסים של ממש. עצם הרכיבה של המטופל על גבי הסוס, דאגתו לסוס והטיפול בו כמו היה שלו, יוצרים קשר עוצמתי ומחבר. 

כאשר מערכת היחסים הזו נרקמת, הסוס נקשר למטופל, מעניק לו חום, אהבה ובטחון ובאמצעות אלו מערכת היחסים הזו יוצרת אצל המטופל ערך עצמי גבוה. מערכת היחסים היא הדדית, הסוס נהנה מתשומת הלב שהמטופל מעניק לו, מעניק לו אהבה ללא תנאי ותחושת שייכות, והמטופל חש אחריות כלפי הסוס ומפתח את הבטחון והנפש כפי שביקש הטיפול לעשות.

הטיפול ברכיבה טיפולית מועבר ע"י מדריך רכיבה. מעבר לרכיבה וטיפול בסוס, הטיפול כולל גם תרגול של פעילות תרפיסטית תוך כדי הימצאות המטופל על גבי הסוס, כאשר הוא עומד או זז. פעילות זו כוללת תרגילים כמו הפעלת שרירים, תרגול שיווי משקל, חציית קו אמצע ועוד. כמובן שתרגילים אלו, אשר מתורגלים בדרגת קושי עולה, מתרגלים יציבות וחוזק ומעניקים למטופל מתנות נוספות של שיפור הקוארדינציה והמוטוריקה. בנוסף לכך, תרגילים אלו מדברים עם הנפש דרך הגוף וכך מעניקים למטופל את הבטחון הדרוש לו.  

חיבור אמיתי בין גוף ונפש

יתרון נוסף ומשמעותי בשיטת הטיפול של רכיבה טיפולית הוא כמובן מיקום הטיפול, האורווה ומרבדי הדשא הירוקים ורחבי הידיים. אין דבר מרגיע ונעים יותר, ומחקרים אף הוכיחו שגם מעניק שלווה בצורה פנומנאלית, מאשר שהייה בטבע הפתוח ובנוף הירוק. סביבת הטיפול המאד מיוחדת הזו מעניקה למטופל, מעבר לטיפול ייחודי ומשמעותי, רגיעה של ממש, שדרושה עד כדי נחוצה למען ביטוי רגשי מלא של המטופל והצלחת הטיפול. 

דרך הטיפול הזו מחברת בין גוף ונפש ויוצרת ביניהם סינרגיה של ממש. בכוחה של שיטת טיפול זו לגרום למטופליה פתרונות אמיתיים עבור קשיים התנהגותיים, רגשיים ונפשיים, וגם עבור קשיים מוטוריים וגופניים. באמצעות מערכת היחסים המדהימה הנרקמת בין המטופל ובין הסוס, לומד המטופל מנהיגות מהי, וכיצד לתקשר עם זולתו, הן במישור המילולי והן במישור שפת הגוף. הקשר החם הנוצר בין המטופל לבין הסוס מעניק למטופל אושר, ביטחון עצמי ומסוגלות. וכך, לומד המטופל להתוודע ליכולותיו מחדש.

לא ניתן להוסיף תגובות

SPONSORS

שווה שמיעה

טריילרים