טיפול בהתמכרויות

מעשנת - טיפול בהתמכרויות

על פי הסטטיסטיקה בישראל, ישנם כ-120,000 מכורים לסמים, הימורים, אלכוהול, שופינג ועוד. קיימים  קבוצות של מכורים לסמים כגון: אלכוהול,קנאביס, הרואין וקוקאין. הרוב של מכורים אלה הם גברים, אך יחד  עם זאת, חלה עלייה של התמכרויות אלה גם בקרב נשים. עוד התמכרויות נוספות שנרשמו לאחרונה בעליה, הם משחקי מחשב והתמכרות לסקס. לכל אלה קיים פתרון- טיפול בהתמכרויות. ראשית יש לציין כי לרוב המכורים, אין סדר יום ברור והם אינם מקיימים חיים של קימה ושינה מסודרים.

יש להגדיר מהי ההצלחה של טיפול בהתמכרויות. לדוגמא אם נרקומן לא השתמש בסמים מעל 3 חודשים האם הצליח להיגמל? ומה אם הוא משתמש מדי פעם בסמים? האם  זה אומר שהוא נגמל? בהשוואה לניתוח התוצאות של טיפול נפשי בהפרעות אחרות, קיימת מורכבות רבה בהגדרת הקריטריונים להצלחה.

הקריטריונים להמלחה בטיפול בהתמכרויות

אחד מהקריטריונים הבולטים להחלמה שנובעת כתוצאה של טיפול בהתמכרויות הינה כאשר מטופל חש רגשות כגון כאב נפשי, כאשר אין מה שיתגמל אותו כאשר הוא נמצא במצבי לחץ. אחת השאלות העיקריות שמטפל שואל את המטופל היא מה הצורך שמילאה ההתמכרות בחייו? לרוב מדובר על כאב נפשי גדול או בריחה מרגשות קשים וקיצוניים.

רבים מהמתמכרים, סובלים מהפרעות אישיות קשות כמו הפרעת אישיות גבולית ואורח חייהם הינו הרסני, רבים מהם מובטלים או מעורבים בפעילות עבריינית, או שהם נמצאים תחת הלוואות כבדות אשר חלקם נלקחו אפילו מהשוק האפור.

הגישות הטיפוליות להתמכרויות

העולם הקליני, מתחלק לשתי שיטות שונות של טיפול בהתמכרויות. השיטה הראשונה היא, הימנעות מהתמכרות לתנאי של הצלחה בטיפול. השיטה השנייה,  אתגר של עזרה טיפולית כאשר המטופל עדיין משתמש בחומרים או דחפים שאינו שולט בהם עדיין. אחת השיטות הידועות למניעה של התמכרויות הינה טיפול קוגניטיבי התנהגותי. ישנן שיטות שמתאמו לכל מיני סוגים של התמכרויות כמו: התמכרות לסמים, אוכל, קניות, גמילה מקנאביס, קוקאין וסמי פיצוציות. המטפל יגרום למטופל להימנעות ממעידה בנשך הטיפול ולאחריו, פתיחה של סלידה מחומרים או התנהגות שהוא מכור אליהם, אימון למיומנויות חברתיות.

יש לציין כי תחום זה של טיפול מתחדש כל הזמן ושיטות כגון "טיפול 12 הצעדים" הוכח כיעיל, במיוחד בהתמכרויות לאלכוהול.

לא ניתן להוסיף תגובות

SPONSORS

שווה שמיעה

טריילרים