מהו מנוע DC? לאיזה תפקידים משמש?

מי שאיננו בקי בעולם המנועים של מכשירים ומתקנים שונים, נוטה לחשוב שכל המנועים אותו הדבר. מבחינתו, אין שום דבר בין סוג כזה לסוג אחר של מנוע, שכן כל אחד נועד להפעיל את המכשיר ובלעדיו אי אפשר לעשות זאת.

אך מי שכן מכיר את עולם המנועים, יודע שיש הבדלים עצומים בין סוגי מנועים, בין אם זה מבחינת סגנון עבודה ובין אם זה מבחינת סוג התפקידים שכל מנוע מבצע, כפי שנוכל לראות במאמר זה. חשוב לדעת שיש מנועים שונים והבדלים ביניהם, בין אם זה בשביל להבין מה כל אחד עושה, לשם מה הוא נועד, וכן כיצד יש לתחזק ולתפעל כל מנוע.

מה זה מנוע DC?

אחד מסוגי המנועים הקיימים בשוק, הוא מנוע DC. מדובר על מנוע זרם ישיר, כלומר מנוע שפועל באופן ישיר, זאת להבדיל ממנוע AC אשר פועל בזרם חלופי. מנוע DC  הוא אחד המנועים הבולטים והשכיחים בשוק, ואפשר למצוא אותו בשימוש בתחומים ובמכשירים שונים.

מנוע זרם ישיר, קרי מנוע DC, פועל על ידי גורמים שונים שמניעים אותו, כלומר, אמצעי אחד מניע אמצעי אחר, וכך הוא פועל. ישנם מנועים שאפשר למצוא בהם מברשות אשר מפעילות אחת את השנייה, וניתן למצוא מנועי DC אשר פועלים גם ללא מברשות אלא עם חיישנים מגנטיים, סלילים, ואמצעים אחרים אשר מאפשרים את התנועה.

מנועי DC קיימים לא בהם במכוניות, גנרטורים, במערכות ומכשירים עם בקרת מקום, וכן מכשירים ומערכות שצריכים לעבוד על מהירויות שונות ולא קבועות, וכן על הספקים משתנים. יחד עם זאת, חשוב לציין, מנועים אלו נחשבים לפשוטים והבסיסיים ביותר שקיימים בשוק, לכן גם קל מאוד להשתמש בהן, למרות שהם לכאורה יוצרים פתרון מאוד פשוט ולא פתרון ייחודי.

כיצד מטפלים במנוע DC?

מנוע DC ניתן לטיפול בדרכים שונות. באופן טבעי, תהליך הטיפול חייב להתבצע על ידי אנשי מקצוע שמבינים בתחום ויודעים כיצד לגשת אליו ועם אילו חומרים מותר להשתמש בשביל לתפעל ולתחזק אותו.

כאשר מבקשים לתפעל מנוע שכזה,יש לוודא שכל החלקים פועלים, יש לבדוק שכל החלקים מבודדים היטב, הוא צריך לעבור תהליך של איזון ולוודא שהוא לא רועד מעבר למה שמותר. אם הוא ירעד יותר מדי ובוודאי אם הוא יתחמם יתר על המידה, אזי שלא יהיה ניתן להשתמש בו. מעבר לכך, לצורך תחזוקת מנוע חשוב לבדוק האם נדרש להחליף רכיבים שאינם עובדים.

לפני סיום נציין, השימוש שנעשה במנועי DC, השתנה עם השנים בזכות תהליכי ייצור מתקדמים יותר וכן בזכות העובדה שניתן להוסיף למנוע זה חלקים שונים, מפותחים יותר מאשר היו בשימוש בעבר. כמו כן, היום אפשר למצוא מנועים קטנים יותר שניתן להשתמש בהם בהספק גבוה, על פי הצורך בהתאם לסוג המכשיר בו הוא מותקן.

 

 

 

 

 

לא ניתן להוסיף תגובות

SPONSORS

שווה שמיעה

טריילרים